*** PRI NAS ČRNI PETEK ŠE TRAJA! ***
PREVERITE NAŠO PONUDBO IN NE ZAMUDITE PRILOŽNOSTI ZA POSEBEJ UGODEN NAKUP!
Za naročilo nas lahko tudi pokličete na
041  676 218   
ali nam pišete na
0
0.00 0 items

No products in the cart.

Sončna elektrarna da ali ne? Kakšna in kdaj se izplača?

V času naraščajoče ozaveščenosti o pomenu trajnostnega ravnanja z okoljem in višanjem cen energentov postajajo sončne elektrarne vedno bolj privlačna opcija za mnoge lastnike domov in poslovnih objektov. 

Vprašanje »sončna elektrarna da ali ne?« se v zadnjih letih vse več preveša na pritrdilno stran, saj je tovrstna investicija v današnjih časih resnično smotrna odločitev. Seveda pa je izbira pravega tipa in kapacitete sončne elektrarne odvisna od individualnih potreb ter okoliščin – lokacije, razpoložljivega prostora za namestitev, povprečne porabe energije in finančnih zmožnosti gospodinjstva. 

V nadaljevanju razkrivamo vse aspekte delovanja in doprinosa sončnih elektrarn, ki vam lahko pomagajo ugotoviti, ali je tovrstna investicija prava tudi za vas.  

Solarni paneli so osnova za pretvorbo sončne svetlobe v električno energijo, kar je osrednji del vsake sončne elektrarne

Osnovni element solarnega panela je fotovoltaična celica, ki je običajno narejena iz silicija. Ko so te celice izpostavljene soncu, ustvarjajo električni tok.

Razlikujemo med monokristalnimi in polikristalnimi paneli, kjer prvi ponujajo višjo učinkovitost in so bolj primerni za območja z manj sončnimi urami. Ultralahki paneli pa so še posebej primerni za balkonske sončne elektrarne, saj so manj obremenjujoči za konstrukcijo in enostavnejši za namestitev.

Balkonske sončne elektrarne lahko sestojijo iz različnih vrst solarnih panelov:

  • Klasičnih (steklene, monokristalne ali polikristalne) 
  • Tankoplastni ultralahki in fleksibilni moduli. 

Klasični solarni paneli so robustni in zelo učinkoviti, idealni za stalno namestitev na strehe ali druge trpežne površine, kjer lahko izkoristijo svojo dolgo življenjsko dobo in odpornost proti vremenskim vplivom. 

Po drugi strani so ultralahki solarni paneli znani po svoji izjemni lahkotnosti in prilagodljivosti, zato so primerni za enostavno in hitro namestitev na manj trpežne površine, denimo na balkone ali terase. So idealni za premične ali začasne instalacije, denimo na počitniških objektih, kjer jih lahko  enostavno premestimo ali odstranimo. 

Izbira najprimernejše vrste sončne elektrarne je odvisna od več dejavnikov, predvsem od 

  • vaše lokacije
  • vrste objekta
  • razpoložljivega prostora
  • vaših energetskih potreb

Klasične sončne elektrarne

Klasične sončne elektrarne pa so najbolj priljubljene in se običajno nameščajo na strehe, kjer je dovolj prostora za večje solarne panele.

Ne glede na vrsto sončne elektrarne pa ima vsaka od njih pomemben doprinos k zadovoljstvu pri bivanju v objektu, saj omogočajo finančne prihranke na računih za električno energijo, povečujejo neodvisnost od javnega električnega omrežja in potencialno izboljšujejo tudi vrednost nepremičnine

Poleg tega pa so pomemben korak na poti trajnostnega načina življenja in spodbude k uporabi obnovljivih virov energije.

klasicna soncna elektrarna

Običajno so klasične sončne elektrarne priključene na električno omrežje, kar omogoča prodajo presežne proizvedene energije nazaj v omrežje (metoda net-metering ali pogodba za odkup s komercialnimi ponudniki elektrike). 

V Sloveniji pridobitev soglasja za postavitev sončne elektrarne po sistemu net-meteringa ni več mogoča. 

Balkonske sončne elektrarne

Balkonske sončne elektrarne so odlična izbira za tiste v mestnih območjih ali stanovanjih, kjer ni dostopa do večje strehe. Idealne so tudi za namestitev na počitniških objektih. Proizvedena električna energija se lahko uporabi neposredno v gospodinjstvu ali

Ta tip elektrarne je manjši in ne zahteva gradbenega dovoljenja ali soglasja. Idealna so za pokrivanje manjšega dela potreb po električni energiji, za še večji izkoristek proizvedene električne energije, pa jih je možno nadgraditi tudi z manjšimi hranilniki, primernimi prav za balkonske sončne elektrarne.

uživanje ob postavitve balkonske sončne elektrarne

 Maksimalna dovoljena moč balkonskih elektrarn v Sloveniji je omejena z močjo mikro razsmernika na 600 W. Vklopi sonce balkonske elektrarne so zasnovane skladno s slovensko zakonodajo – kombinacija 800 W solarnih panelov z 600 W mikro razsmernikom zagotavlja optimalen izkoristek.

So zelo preproste za namestitev in brez potrebe po pridobivanju soglasij!

Hibridne sončne elektrarne

Hibridne sončne elektrarne so primerne za lokacije z manj stabilno dostopnostjo do električnega omrežja ali za tiste, ki si želijo večjo neodvisnost, vendar se še vedno želijo povezati z javnim električnim omrežjem ali nimajo dovolj prostora za popolno samooskrbno elektrarno.

Opremljene so s hibridnim razsmernikom in hranilnikom, ki omogočata shranjevanje proizvedene energije za uporabo v neugodnih pogojih.

Te elektrarne zagotavljajo visoko stopnjo energetske neodvisnosti in stabilnosti. To dosežejo z združevanjem električne energije iz različnih virov, kot so sončni moduli, sistemi za shranjevanje električne energije ali javno omrežje. Tak pristop omogoča stalno oskrbo z elektriko, ne glede na čas v letu, dan ali noč, ali pa celo v oblačnih dneh.

Primerne so za tiste, ki želijo maksimizirati samooskrbo in zmanjšati odvisnost od tržnih nihanj cen energije ter zagotoviti delovanje naprav tudi ob izpadu energije iz omrežja.

Čeprav je začetna investicija v hibridne sisteme višja zaradi dodatnih potreb po baterijah in naprednejšem regulacijskem sistemu, lahko dolgoročno prinesejo prihranke zaradi manjše odvisnosti od omrežne elektrike. Redno vzdrževanje je ključno, še posebej za baterijske komponente, ki zahtevajo redne preglede in morebitne menjave.

Otočne sončne elektrarne

Otočne elektrarne so popolne za lokacije brez dostopa do električnega omrežja, saj delujejo popolnoma neodvisno od javnega električnega omrežja. Omogočajo pridobivanje in uporabo energije v odročnih ali mobilnih okoljih, kjer povezava z omrežjem ni možna.

Proizvedena električna energija se shranjuje v akumulatorjih ali baterijah, ne oddaja pa se v omrežje. Takšne elektrarne so idealne za namestitev na vikendih, počitniških hišicah, planinskih kočah.

otocna soncna elektrarna
Solar panels with brilliant blue skies and clouds in the background.

Velikost otočne sončne elektrarne je prilagojena potrebam po energiji in povprečni sončni izpostavljenosti lokacije. Ključno je, da je sistem ustrezno dimenzioniran, da zagotovi zadostno količino energije tudi v obdobjih manjše sončne svetlobe.

Začetni stroški postavitve otočne sončne elektrarne so lahko precej višji zaradi potrebe po dodatni opremi, kot so hranilniki z večjimi kapacitetami, ki zahtevajo tudi več prostora. 

Prav tako je vzdrževanje takšnih sistemov bolj zahtevno, saj zahteva redno preverjanje in vzdrževanje baterij ter drugih komponent.

Investicija v sončno elektrarno je vsekakor najbolj smiselna v regijah z veliko sončnimi dnevi na leto. A to še zdaleč ni najbolj optimalno merilo.

Ključni dejavniki za donosnost sončne elektrarne so

  • optimalen naklon in orientacija strehe ali lokacije na tleh,
  • minimalno senčenje,
  • pravilna konfiguracija električnih povezav za maksimalni izkoristek razsmernikov,
  • trdnost konstrukcije za montažo modulov.

Prav tako je pomembna strokovnost izvajalcev in kakovost komponent, predvsem solarnih modulov, ki vplivajo na količino proizvedene električne energije in s tem na donosnost investicije.

Ključno je upoštevati tudi druge dejavnike, kot so cena električne energije v danem območju, možnosti subvencij in seveda individualna osebna poraba energije (na primer, če vaše gospodinjstvo porabi 7.000 kWh energije letno, boste za učinkovito delovanje potrebovali sončno elektrarno z nazivno močjo približno 7 kW, saj 1 kW nazivne moči na leto proizvede okoli 1.050 kWh električne energije)

Investicija v sončno elektrarno predstavlja dolgoročno finančno zavezo, ki pa se lahko izkaže za izjemno donosno. Visok začetni vložek je sicer ena izmed večjih ovir pri odločitvi, vendar je pomembno upoštevati, da se investicija običajno povrne v 6-8 letih, pri čemer je življenjska doba sončne elektrarne lahko tudi do 30 let. 

Ob vprašanju sončna elektrarna da ali ne, se običajno sprva porajajo dileme glede višine investicije. 

Cena sončne elektrarne je odvisna od njenega tipa in obsega. 

Balkonske sončne elektrarne so na splošno cenovno najdostopnejše, saj zahtevajo manjšo začetno investicijo in so zelo enostavne za namestitev. Na primer, klasična mikro sončna elektrarna 800 je na voljo že za 935 EUR, medtem ko različica s hranilnikom stane 2, 200 EUR. Ultralahka mikro sončna elektrarna 800 je lahko vaša že za 1,290 EUR, s prenosno polnilno postajo pa za 2,799 EUR. 

Idealna rešitev za vse, ki vas skrbi soglasje in bi radi na letni ravni prihranili tudi do 100% pri stroških za elektriko!

Cena klasičnih sončnih elektrarn se lahko razlikuje glede na velikost in zmogljivost sistema, a pogosto ponujajo najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo, še posebej, če upoštevamo možne subvencije

Hibridne in otočne elektrarne lahko predstavljajo višji začetni strošek, vendar njihova samostojnost in neodvisnost prinašata dolgoročne koristi.

V zadnjih letih so se zaradi napredka v fotovoltaiki znižali stroški komponent, kar je omogočilo bolj dostopne cene sončnih elektrarn na slovenskem trgu. Cena sončne elektrarne se določa glede na različne dejavnike: moč, kakovost sončnih celic, vrsta razsmernika, lokacija, stroški namestitve

Sončne elektrarne ne samo, da zmanjšujejo račune za električno energijo, ampak imajo neprecenljivo vrednost tudi v smeri energetske neodvisnosti ter prispevanja k zmanjšanju ogljičnega odtisa. 

Uporabniki lahko uživajo v zanesljivosti v oskrbi z energijo, neodvisnosti od omrežnih cen in pripravljenosti na prihodnost z obnovljivimi viri energije.

Prav tako sončne elektrarne izboljšujejo energetski razred nepremičnin in lahko večajo njihovo tržno vrednost.

Prednosti

  • S svojo sončno elektrarno postanete neodvisni od naraščajočih cen električne energije.
  • Čeprav je začetna investicija visoka, se investicija povrne v okvirno 6-8 letih, pri čemer sončna elektrarna zagotavlja izjemno nizke obratovalne stroške za več kot 20 let.
  • Imajo minimalen vpliv na okolje in ne proizvajajo hrupa.
  • Čeprav je proizvodnja pozimi nižja, sončne elektrarne takrat še vedno delujejo.
  • Slovenija zaradi svoje osončenosti predstavlja dobro lokacijo za postavitev sončnih elektrarn.
  • Elektrarno lahko enostavno namestite na streho vašega objekta (v primeru mikro sončne elektrarne tudi na balkon ali teraso)

Potencialne pomanjkljivosti

  • Čeprav se lahko stroški lahko nekoliko zmanjšajo z nepovratnimi sredstvi s strani EKO sklada, je začetna investicija še vedno lahko precej visoka.
  • Učinkovitost sončnih elektrarn je neposredno odvisna od vremenskih pogojev, kar lahko vpliva na proizvodnjo električne energije.
  • Pridobivanje soglasij (razen pri balkonski in otočni sončni elektrarni)

Če povzamemo, sončne elektrarne postanejo donosne, ko pokrijejo potrebo po električni energiji in zmanjšajo stroške za elektriko

Če se pri odgovoru na vprašanje »sončna elektrarna da ali ne?« nagibate k DA, pa je pomembno, da ob podpori in svetovanju strokovnjakov izberete pravi sistem, ga pravilno namestite in redno vzdržujete

Povračilna doba je odvisna od več faktorjev, vključno z vašo lokacijo, tipom elektrarne in porabo energije. Običajno se investicija povrne v 5 do 10 letih.

Sončni sistemi so relativno enostavni za vzdrževanje, večinoma zahtevajo le redno čiščenje in občasni tehnični pregled.

Sončne elektrarne energije ponoči ne proizvajajo, vendar je le-to mogoče shraniti za uporabo izven sončnih ur.

Sončne elektrarne običajno povečajo vrednost nepremičnin, saj izboljšajo njihov energetski razred in običajno postanejo bolj privlačne za kupce, ki cenijo trajnost in samostojnost v energetski oskrbi.

Mikro oziroma balkonska sončna elektrarna je manjša verzija fotovoltaičnega sistema, namenjena za namestitev na omejenih površinah, kot so balkoni, vrtovi ali nadstreški. Sistem je sestavljen iz enega ali dveh solarnih panelov in mikro razsmernika, ki pretvarja enosmerni tok, proizveden s sončnimi celicami, v izmenični tok. To omogoča enostavno priključitev v hišno električno omrežje preko običajne vtičnice. Instalacija deluje na principu Plug&Play in je zasnovana za domačo uporabo. 

Balkonska sončna elektrarna je namenjena vsem, ki:

  • Želijo zmanjšati stroške električne energije
  • Nimajo možnosti za postavitev večje sončne elektrarne zaradi prostorskih omejitev
  • Se želijo izogniti dolgotrajnim postopkom pridobivanja dovoljenj ali visokim stroškom montaže
  • Želijo prispevati k manjši porabi elektrike iz omrežja 

Komplet “Vklopi sonce” za balkonsko sončno elektrarno vključuje:

  • Enega ali dva 400 W fotovoltaična panela
  • Mikro razsmernik 600 W
  • Komplet nosilcev za montažo na balkonske ograje ali tla
  • 3m kabel z vtičem
  • Konektorske kable za povezavo med paneli in razsmernikom
  • Watt meter za merjenje količine proizvedene energije

Vse komponente so zasnovane za enostavno namestitev, zato je naprava hitro pripravljena za uporabo. Ne pozabite pa, da je 14 dni pred vklopom o tem potrebno obvestiti svojega distributerja električne energije.

Hibridna sončna elektrarna je sistem za proizvodnjo električne energije, ki združuje več virov energije, kot so sončni paneli, sistem za shranjevanje električne energije (npr. baterije) in/ali povezavo z javnim električnim omrežjem. 

Ta kombinacija različnih virov omogoča stalno oskrbo z električno energijo, ne glede na pogoje, kot so oblačni dnevi ali izpadi javnega omrežja. 

Hibridne sončne elektrarne so namenjene povečanju energetske neodvisnosti gospodinjstev, zmanjšanju stroškov porabe elektrike ter zagotavljanju lastnega vira električne energije tudi v primeru izpada javnega omrežja.

Hibridna sončna elektrarna je namenjena posameznikom ali gospodinjstvom, ki želijo povečati svojo energetsko neodvisnost, zmanjšati stroške porabe elektrike ter imeti lasten vir električne energije tudi v primeru izpada javnega omrežja. 

Prav tako je primerna za tiste, ki živijo na lokacijah z manj stabilno dostopnostjo do električnega omrežja ali nimajo možnosti za namestitev klasične sončne elektrarne zaradi pomanjkanja prostora ali drugih omejitev. 

Paket hibridnih sončnih elektrarn vključuje naslednje komponente:

  • Solarni paneli
  • Hibridni razsmernik
  • Hranilnik električne energije

Če si želite zmanjšati stroške za elektriko, ne da bi se lotili večjih gradbenih posegov, so sončne elektrarne Vklopi sonce idealna izbira. Preverite našo ponudbo in se prepričajte, kako učinkovito lahko zmanjšate svoje račune za elektriko, ob tem pa prispevate k bolj zeleni prihodnosti.

Energen, d.o.o.
Bežigrajska cesta 2
3000 Celje
Slovenia


Tel.: 041 676 218
 
Copyright © 2023 Energen d.o.o. Vse pravice pridržane.
cartcross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram