*** PRI NAS ČRNI PETEK ŠE TRAJA! ***
PREVERITE NAŠO PONUDBO IN NE ZAMUDITE PRILOŽNOSTI ZA POSEBEJ UGODEN NAKUP!
Za naročilo nas lahko tudi pokličete na
041  676 218   
ali nam pišete na
0
0.00 0 items

No products in the cart.

Sončna elektrarna forum – pogosta vprašanja in odgovori!

Pretvorba sončne svetlobe v električno energijo postaja cenovno dostopnejša in okolju prijaznejša alternativa fosilnim gorivom. Glede na naraščajoče povpraševanje in vse večjo prisotnost sončnih elektrarn v Sloveniji pa se pojavljajo številna vprašanja o njihovi učinkovitosti, stroških in dolgoročni koristi. 

Zato smo pobrskali po forumih in na podlagi najbolj pogostih vprašanj pripravili konkretne ter uporabne odgovore, ki vam bodo pomagali razumeti prednosti in izzive namestitve sončne elektrarne.

Zelo pogosto vprašanje, ki smo ga zasledili na forumih, je delovanje sistema. 

Sončne elektrarne delujejo s pomočjo fotovoltaičnih celic, ki sončno energijo pretvarjajo v električno energijo. Kako to poteka?

Fotovoltaične celice so sestavljene iz polprevodniških materialov, najpogosteje silicija. Ko sončna svetloba pade na celice, pride do fotoelektričnega učinka – sproščajo se elektroni, ki ustvarijo električni tok. Ta tok je v obliki enosmernega toka, zato je potreben še razsmernik (inverter), ki enosmerni tok spremeni v izmenični tok.

Sončne elektrarne lahko delujejo kot: 

  • on-grid” sistemi, ki so povezani na omrežje in pri katerih se presežna energija odda v javno omrežje, 
  • ali kot “off-grid” sistemi, ki nimajo povezave z javnim elektro omrežjem in zato  presežke električne energije shranjujejo za kasnejšo rabo. 

Pomembno je poudariti, da se tehnologija sončnih elektrarn nenehno razvija, kar pomeni, da so sistemi vedno bolj učinkoviti in dostopni.

  • Zmanjšanje stroškov električne energije – povprečno gospodinjstvo lahko z elektrarno v velikosti približno 10 kW na letni ravni prihrani med 800 in 1.500 EUR, odvisno od porabe in lokacije.
  • Doprinos čistejšemu okolju – z uporabo sončne energije zmanjšujemo emisije toplogrednih plinov, saj se zmanjšuje potreba po fosilnih gorivih. Vsaka nameščena sončna elektrarna v povprečju zmanjša emisije CO2 za več ton letno.
  • Dolgotrajna investicija – življenjska doba sončnih panelov je od 25 do 30 let, kar omogoča dolgoročne  prihranke. 
  • Dvig vrednosti nepremičnine – nepremičnina lahko z vgrajeno sončno elektrarno pridobi na vrednosti za 3 do 5 %.
predstavljamo hibridno soncno elektrarno

Eno izmed najpogostejših vprašanj, ki se pojavlja na forumih, je višina investicije. Stroški namestitve sončne elektrarne so odvisni od velikosti sistema, kakovosti opreme, ponudnika in lokacije

V povprečju se stroški gibljejo od 1.000 do 1.500 EUR na kW, kar pomeni, da bi 10 kW sistem, primeren za povprečno gospodinjstvo, stal med 10.000 in 15.000 EUR. V to ceno so vključeni sončni paneli, inverter, montaža in priklop na omrežje.

Pomembno pa je upoštevati tudi subvencije, ki lahko stroške občutno zmanjšajo. 

Preberite tudi: Izračun sončne elektrarne: popoln vodič v 2024

V Sloveniji za manjše sončne elektrarne, nameščene na streho, praviloma ni potrebno gradbeno dovoljenje, če se elektrarna gradi na obstoječi stavbi in ne spreminja njene namembnosti ali zunanjega videza.

Pri večjih sistemih ali nameščanju sončne elektrarne na zemljiščih, ki niso že zazidana, pa je gradbeno dovoljenje običajno potrebno.

Soglasje za obratovanje in priključitev sončne elektrarne je ključen del postopka, saj brez tega ne morete začeti uporabljati elektrarne za lastne potrebe ali prodajo viškov električne energije v omrežje. 

Postopek pridobitve soglasja vključuje več korakov, vključno z oddajo vloge za pridobitev soglasja pri pristojnem elektrodistribucijskem podjetju, kjer je elektrarna nameščena. Ob tem je treba med drugim predložiti zahtevano tehnično dokumentacijo, ki vključuje tehnične specifikacije posameznih komponent, podatke o zmogljivosti elektrarne, njeni priključitvi in varnostnih standardih. 

Pridobljeno soglasje potrjuje, da je elektrarna v skladu z zakonskimi predpisi in tehničnimi zahtevami, kar omogoča njeno varno vključitev v električno omrežje.

Morda vas zanima tudi: Je za namestitev sončne elektrarne potrebno gradbeno dovoljenje?

Čas namestitve sončne elektrarne je odvisen od velikosti in kompleksnosti sistema, vendar pa se sama fizična montaža na strehi običajno zaključi v 1 do 3 dneh. 

Pred tem pa je treba opraviti projektiranje, torej pripravo dokumentacije, pridobivanje dovoljenj in priklop na omrežje, kar lahko traja od nekaj tednov do dveh mesecev.

namestitev soncne elektrarne

Sončni paneli imajo dolgo življenjsko dobo, običajno med 25 in 30 let. Proizvajalci večinoma zagotavljajo 25-letno garancijo na zmogljivost, kar pomeni, da bodo paneli po 25 letih še vedno proizvajali vsaj 80 % svoje začetne moči. 

Kakovostni inverterji imajo nekoliko krajšo življenjsko dobo (10 do 15 let) in jih je potrebno v tem obdobju verjetno enkrat zamenjati.

Tudi po 30 letih solarni paneli še vedno delujejo, vendar s časom nekoliko zmanjšujejo svojo učinkovitost – torej še vedno ostajajo dolgoročno zanesljiv vir energije.

Še ena izmed pogostih dilem, ki se pojavlja na sončna elektrarna forumih, je vzdrževanje. Skrb za sončno elektrarno je minimalna, vendar ključnega pomena za njeno optimalno delovanje. 

Potrebno je čiščenje solarnih panelov, da se odstranijo prah, umazanija ali sneg, ki bi lahko zmanjšali njihovo učinkovitost. To čiščenje se lahko opravi nekajkrat letno, še posebej po zimski sezoni ali v sušnih obdobjih z veliko prahu.

Poleg tega je priporočljivo, da vsaj enkrat letno preverite delovanje sistema in po potrebi za to najamete strokovnjake ter se tako izognete morebitnim težavam z inverterjem ali električnimi povezavami.

Pogosto vprašanje, ki se pojavlja na forumih, je tudi, kako na delovanje vplivajo vremenske razmere.

Sončna elektrarna deluje čez vse leto, ne glede na vreme, vendar je pozimi proizvodnja manjša zaradi krajših dni in manjše osončenosti. Približno 90 % energije se proizvede med marcem in oktobrom, kar pomeni, da se poletni višek energije odda v omrežje, od koder jo pozimi lahko črpate nazaj to je le v primeru, da ima stranka t.i. samooskrbno SE (sistem net metering). 

  • Sneg lahko sicer začasno onemogoči delovanje panelov, a zaradi naklona med 15 in 45 stopinj ter njihove toplote sneg običajno z elektrarne hitro zdrsne. 
  • Sončne elektrarne najbolje delujejo v sončnih dneh, vendar tudi ob oblačnih dnevih proizvajajo približno 10 do 30 % svoje maksimalne zmogljivosti. 
  • Višje temperature zmanjšujejo učinkovitost sončnih panelov, saj so sončne celice na temperaturne spremembe nekoliko bolj občutljive. Običajno se učinkovitost zmanjša za približno 0,5 % za vsako 1°C nad 25 °C, kar pomeni, da se pri temperaturi celic 35°C učinkovitost zmanjša za okoli 5 %. Razlog za to je povečan notranji upor v celicah, kar ovira pretok električnega toka.

Če vaša sončna elektrarna proizvaja več energije, kot je porabite, imate dve možnosti, odvisno od sistema:

  • Presežek energije se lahko vrne v javno omrežje, za kar prejmete ‘kredit’ ali nadomestilo s strani elektrodistributerja. Običajno se te presežke uporabi v obdobjih, ko proizvodnja energije ni dovolj velika (npr. v jesensko-zimskem času, ponoči ali ob oblačnih dnevih).
  • Presežek električne energije lahko shranite v primerno dimenzioniranih baterijskih hranilnikih električne energije in ga uporabite, ko je potreba po energiji večja od trenutne proizvodnje (ponoči ali v primeru konic porabe).

Seveda. Subvencije lahko pokrijejo do 40 % celotne investicije, kar bistveno zmanjša začetne stroške. Prav tako so na voljo ugodni krediti za financiranje teh projektov, kar investicijo še dodatno olajša. Subvencijski pogoji se redno posodabljajo, zato je pomembno, da preverite aktualne možnosti in roke za oddajo vlog.

Borzen letos skladno z javnima pozivoma JP-SO-01 in JP-SO-02 dodeljuje neposredna nepovratna sredstva za investicije fizičnih oseb v naprave za proizvajanje električne energije iz obnovljivih virov energije in shranjevanje električne energije v baterijske hranilnike. 

Subvencija pokriva določen del investicije, ki zajema upravičene stroške (nakup in montažo naprave za samooskrbo).

 Investicija v sončno elektrarno je vsekakor zelo primerna odločitev za vse, ki stremijo k dolgoročnim prihrankom in trajnostnim rešitvam. V podjetju Energen poleg balkonskih sončnih elektrarn ponujamo tudi različne rešitve sončnih elektrarn s hranilniki za fizične osebe. Če razmišljate o večji energetski samooskrbi in zmanjšanju stroškov za električno energijo, nam pišite na info@vklopisonce.si ali pa pokličite na 041 676 218 in naši prodajni svetovalci vam bodo z veseljem pomagali.  

Energen, d.o.o.
Bežigrajska cesta 2
3000 Celje
Slovenia


Tel.: 041 676 218
 
Copyright © 2023 Energen d.o.o. Vse pravice pridržane.
cartcross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram